0536 221 54 64
Tesisler Kavşağı, Hacı Levent Yanı Kayapınar/DİYARBAKIR
Pzt-Cts 09:00-19:00

İş Fırsatları

  Odyometrist İş İlanı

  Bizimle çalışmak ister misiniz?

  Başvurunuzu göndermek için

  TIKLAYIN

  veya bizimle iletişime geçin.

   Bize Yazın

   Lütfen adınızı giriniz.
    
   Adres:Tesisler Girişi, Hacı Levent Yanı Kayapınar/DİYARBAKIR Gsm:+90 536 221 54 64 E-mail:duyumax@gmail.com AçılışPts-Cts 08:30 - 19:00
   Bizi sosyal medyadan takip edin:
              

   Odyometrist İş İlanı, Odyometrist İş Başvurusu

   Ana Sayfaya Dön

   Odyometrist Nedir?

   Hastanelerin kulak, burun, boğaz ya da halk arasındaki deyişiyle KBB hekimlikleri içerisinde görev yapan odyometristler, bu hekimliğe başvuran hastaların işitme testlerini yapar. Yani kulak, burun, boğaz bölümlerine başvuran çocuk ya da yaşlı fark etmeksizin tüm hastalar, gerekli duyulduğu takdirde odyometristler tarafından işitme testine alınır.  Tedavi süreci, odyometristlerce yapılan işitme testleri sonucunda şekillenir.

   Odyometrist’in Görevleri Nedir?

   İşitme ölçümü olarak da adlandırılabilecek odyometri testleri, ses yoğunluğu gibi değerlerin ortaya konması için uygulanır. Odyometristler ise odyometri testlerini yapmanın yanında bazı görev ve sorumluluklara da sahiptir. Odyometristlerin görevleri, aşağıdaki gibi özetlenebilir:

   • Özel olarak geliştirilmiş olan test ve tetkikleri uygulamak,
   • Yapılan testlerin değerlendirmesini ve analizini oluşturmak,
   • Sonuçları ilgili alanda uzman hekimlere ulaştırmak,
   • Odyometri testi sonucunda işitme cihazının gerekliliğine karar vermek,
   • Hastanın yaş ve işitme kaybı gibi kriterleri de göz önünde bulundurarak ideal işitme cihazı tercihini belirlemek,
   • İhtiyaç halinde eğitim kurumlarına giderek çocuklara odyometri testi yapmak,
   • İşitme kaybı olan hastaların ve bu hastaların işitme cihazlarının takibini yapmak,
   • Odyometri testi yaptığı hastaların bilgi gizliliğini sağlamak.

    

   Kimler Odyometrist Olabilir?

   Odyometrist olup yukarıda belirtilen görev ve sorumlulukları üstlenmek isteyenlerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları bünyesinde sunulan Odyometri ön lisans programlarını başarı ile bitirmeleri gerekecektir. İki yıllık olan bu ön lisans bölümünde anatomi, fizyoloji, işitme cihazları, klinik odyometri gibi derslerin yanı sıra psikoloji disiplini içerisine dahil edilebilecek temel psikoloji ve davranış biçimleri, gelişim psikolojisi, çocuk psikolojisi gibi dersler de verilmektedir. Odyometri ön lisans programından mezun olanlar, böylece çok yönlü bir eğitim müfredatını tamamlamış olur.

   Odyometrist’te Aranan Nitelikler Nelerdir?

   Görev tanımı gereğince gelen hastaların testlerini yapmaları ile birlikte onlar ile tam ve kesintisiz bir iletişim kurmaları beklenen odyometristlerde aranan nitelikler şu şekilde sıralanabilir: Sözlü ve yazılı iletişimi başarı ile gerçekleştirebilmesi, Teknik konulardaki yetkinlik ile birlikte analiz ve sentez becerilerini ortaya koyabilmesi, Hasta psikolojisini de göz önünde bulundurabilmesi, Meslek etiği ile birlikte hasta gizliliği gibi konulara riayet etmesi, Görev sınırları dahilinde birlikte çalışacağı insanlar ile uyum sağlayabilmesi.